23 000 EUR bērnu un pusaudžu mentālās veselības uzlabošanai
Veidos tehnoloģisko kabinetu bērniem ar mentālās veselības grūtībām.
VAS Latvijas Loto veikusi ziedojumu EUR 23 000 apmērā Bērnu slimnīcas fonda Pusaudžu resursu centram. Tādējādi tiek atbalstīta iecere izveidot tehnoloģisko kabinetu bērniem ar dažādām mentālās veselības grūtībām, tostarp pārliekas mobilo telefonu, videospēļu vai interneta lietošanas dēļ. Plānots, ka kabinetu atklās līdz šī gada beigām.
“Mums ir patiess prieks, ka savas Labo mērķu programmas ietvaros esam raduši iespēju veikt šo ziedojumu, kura mērķis ir rūpēties par jauno paaudzi un palīdzēt tai būt stiprai un dažādās nozīmēs neatkarīgai,” saka VAS Latvijas Loto valdes priekšsēdētāja Maija Kubli. “Šodienas tehnoloģiju pārsātinātajā pasaulē attīstība notiek ļoti strauji, un indivīda prāts un ieradumi, iespējams, netiek līdzi progresam, tāpēc jārada vide, kurā bērni un pusaudži mācītos dzīvot līdzsvarā, izmantojot tās pašas viņus interesējošās tehnoloģijas. Šis kabinets piedāvās tieši šādu iespēju. Mēs ļoti gaidām kabineta atklāšanas svētkus un paredzam, ka tas atklās jaunu, nozīmīgu lappusi bērnu un pusaudžu mentālās veselības nodrošināšanā.”
Par to, kā ziedojums tiks izlietots, stāsta Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa: “Paredzēts aprīkot vienu no Pusaudžu resursu centra kabinetiem, sagādājot neirofīdbeka un virtuālās realitātes simulāciju aparatūru, kā arī apmācīt centra speciālistus darbam ar šīm tehnoloģijām. Sekojot līdzi pasaules praksei un pieredzei, vēlamies arī mūsu jauniešiem piedāvāt iespējas, kādas sniedz klīniskās tehnoloģijas, kas ir pierādījumos balstītas un atzītas par veiksmīgām darbā ar bērniem un pusaudžiem.” Viņa piebilst, ka sadarbībā ar Labklājības un Veselības ministrijām Pusaudžu resursu centrs jau šobrīd sniedz valsts apmaksātu pakalpojumu jauniešiem ar atkarību risku, kā arī ar depresiju un pašnāvību risku. “Taču ir ļoti svarīgi, ka ir iespēja šos pakalpojumus, kas ir pieejami visiem jauniešiem, neatkarīgi no ģimenes finansiālās situācijas, attīstīt un veidot arvien kvalitatīvākus un daudzpusīgākus. Bez ziedotāju palīdzības tas nebūtu iespējams, tāpēc esam ļoti pateicīgi VAS Latvijas Loto par finansiālo atbalstu, kļūstot par partneri šīs ieceres realizēšanā.”
Bērnu un pusaudžu mentālās veselības problēmas un to iespējamos risinājumus ieskicē bērnu psihiatrs, Pusaudžu resursu centra attīstības vadītājs Ņikita Bezborodovs: “Dati rāda, ka, piemēram, pusaudži ASV pavada gadrīz visu savu nomoda laiku (>11 stundas dienā), patērējot kādu digitālo mediju. Līdz ar to pieaug arī gadījumu skaits, kad šī pārmērīgā lietošana sāk negatīvi ietekmēt jauniešu ikdienas dzīvi un funkcionēšanu. Šī iemesla dēļ Pasaules veselības organizācija 2019. gadā pirmo reizi datorspēļu atkarību (gaming disorder) iekļāva Starptautiskajā slimību klasifikatorā, līdzās azartspēļu atkarībai un dažādu narkotisko vielu atkarībai. Pēc pēdējo pētījumu datiem šī problēma varētu skart 1-5% jauniešu populācijas, un vismaz 1 no 10 jauniešiem, kuri ikdienā spēlē datorspēles.
Viens no jauniem virzieniem psihisko, uzvedības un nervu sistēmas attīstības traucējumu ārstēšanā ir saistīts ar tehnoloģiju izmantošanu (neirālā atgriezeniskā saite, virtuālā un augmentētā realitāte u.c.). Strauji pieaug zinātnisko pierādījumu bāze tehnoloģijās balstīto intervenču efektivitātei darbā ar cilvēkiem ar uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu, autisko spektru un citiem nervu sistēmas attīstības traucējumiem, ķīmiskām un neķīmiskām atkarībām, trauksmes un garastāvokļa spektra traucējumiem un citiem mentālās veselības traucējumiem. To apliecina arī fakts, ka 2020. gada jūnijā pirmo reizi vēsturē Amerikas regulators (Food and drug administration, FDA) ir apstiprinājis speciāli veidotu datorspēli Endeavor RX kā ārstniecības metodi 8-12 gadu veciem bērniem ar uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu kā efektīvu metodi uzmanības koncentrēšanas spēju trenēšanai. Mūsu Pusaudžu resursu centra tehnoloģiju kabinetā ir plānots strādāt ar jauniešiem ar atkarības risku, izmantojot tehnoloģijās balstītas metodes, kas ir efektīvas, bet kas pašiem jauniešiem ir daudz vairāk pieņemamas, interesantas un motivējošas, nekā konvencionālās ārstniecības un rehabilitācijas metodes. Faktiski mēs plānojam to instrumentu, ko jaunieši izmanto ne visai pareizi un, iespējams, ar negatīvām sekām, izmantot, lai uzlabotu viņu spējas kontrolēt savu uzvedību un trenēt prasmes šīs tehnoloģijas lietot veselīgi.”