Dace Reihmane: Fiziskās aktivitātes vislabāk preventīvi pasargā no psihiskām un fiziskām saslimšanām
Dace Reihmane,
Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) vadošā pētniece
Izteikta impulsivitāte un vēlme izjust asas izjūtas ir daļa no emociju spektra, ko ikkatrs piedzīvojam ikdienā. Ar ātru, nepārdomātu reakciju saskaramies it īpaši tad, kad jūtamies noguruši vai nesaprasti. Savukārt dziņa pēc asām izjūtām biežāk saistāma ar nepieciešamību pārvarēt garlaicību vai nomāktību, tādējādi iegūstot emocionālu pacēlumu. Atpazīstamas sajūtas, vai ne?
Agrīnos pusaudžu gados un jaunībā impulsīva rīcība un vēlme riskēt ir sevišķi izteikta. Mums, pieaugušajiem, ir jāspēj būt ne tikai iejūtīgiem pret šīm emocionālajām izpausmēm, bet arī jādomā par to, kā rīkoties brīžos, kad šāds emociju spektrs ņem virsroku. Agrīnā pusaudžu vecumā vēl nav apgūtas iemaņas sevi pilnībā kontrolēt. Tiek eksperimentēts un pārbaudītas dažādas robežas, tostarp arī sociālās, jo ikvienam indivīdam pilnveidojas sapratne par sevi un savu identitāti. Rodas kritiska nepieciešamība pēc izpratnes, kur viņš vai viņa atrodas sabiedrībā. Tāpēc to var uzskatīt par normālu dzīves attīstības posmu. Taču, atstājot šo procesu pašplūsmā, jaunietis var pagalam apjukt, un enerģija, kas viņā kūsā, var tikt pielietota agresīvi un destruktīvi, mudinot rīkoties riskanti un tādējādi atstājot būtiskas sekas uz turpmāko dzīvi.
Vasaras sezonā sevišķi pieaug gadījumu skaits, kad jaunieši uzvedas pārgalvīgi. Brīvsolis no skolas gaitām paver lielākas iespējas eksperimentēt arī ar atkarību raisošām vielām. Šis ir laiks, kad jaunieši, nezinādami, kā sevi nodarbināt, var sākt izjust trauksmi, depresiju, vientulību un nomāktību, uzmācīgas domas un reizēm – pat agresiju. Tāpēc mūsu, pieaugušo, pienākums ir rūpēties, lai viņi ir nodarbināti, viņu vēlmes ir sadzirdētas un viņiem ir iespēja kvalitatīvi socializēties ar vienaudžiem.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem pasaulē no 10 līdz 20% jauniešu ir psihiski un uzvedības traucējumi. Tos iespējams laikus novērst, ja jauniešu dzīvē ir pietiekami daudz jēgpilnu aktivitāšu ar vispusīgu fizisko slodzi. Ko nozīmē – jēgpilnu? Jaunietim ir iespēja darīt to, kas viņu saista un sagādā prieku, ceļ pašvērtējumu, attīsta prasmi socializēties un stratēģiski domāt. Savukārt vispusīga fiziskā slodze nodrošina to, ka fiziskā kondīcija pakāpeniski aug un organisms veselīgi nogurst, kas ir ļoti svarīgi kvalitatīvam miegam.
Ko vecāki var darīt, lai pusaudži vasarā saņemtu pietiekami daudz fizisko aktivitāšu? Vislabāk, protams, aktīvi pavadīt laiku kopā ar savām atvasēm: doties pārgājienos, braukt ar riteņiem, peldēties drošās ūdenstilpnēs, kopā strādāt dārzā, regulāri iet pastaigās. Pastaigas, starp citu, ir lieliska aktivitāte, lai ar bērnu aprunātos un uzzinātu, kā viņš jūtas un ko vēlas. Tik mierīga vide kā pastaiga mežā vai jūrmalā ļauj arī izvērtēt viņa emocionālo stāvokli, spēju koncentrēties un artikulēt savas sajūtas.
Nedrīkst aizmirst, ka pusaudži ir sociālas būtnes, kurām ir svarīgi pašapliecināties un veidot draudzīgas saites ar citiem jauniešiem. Tāpēc vasarā var apmeklēt nometnes vai pievienoties āra treniņu grupām. Tādā veidā viņi tiks nodarbināti fiziski un viņiem pavērsies iespēja trenēt savu sociālo kapacitāti.
Emocionālās veselības uzturēšana ir būtiska jebkurā vecuma posmā. Jo agrīnāk tai pievērsīsim uzmanību, jo lielāka būs iespēja novērst psihoemocionālos traucējumus. Neatpazīti un neārstēti emocionālie traucējumi var būtiski ietekmēt jaunieša kopējo attīstību un panākumus mācībās, kas savukārt var nozīmīgi iespaidot produktivitāti un dzīves piepildījumu pieaugušā vecumā. Pusaudži ir jāmotivē nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un jāveicina viņu izpratne par to nepieciešamību, tādējādi mazinot uzvedības problēmas un atkarības riskus nākotnē.
Līdzsvara atslēga meklējama veselīgā fizisko un kognitīvo spēju attīstībā, kas nodrošina spēcīgu psihoemocionālo stāvokli un pasargā no dažādām fiziskām saslimšanām. Šajā vasarā aicināšu vecākus domāt, kā saviem jauniešiem snieg iespēju būt līdzsvarā, vienlaikus iedibinot jaunas un harmoniskas tradīcijas ģimenes attiecību veidošanā!